Ovládajú kandidáti na županov kompetencie VÚC?

27. septembra 2017, buggy, Prešov

Kto si sľuboval od volieb Prešovského župana politickú drámu, bude veľmi sklamaný. To, čo predviedli na verejnej diskusii vyzývatelia Petra Chudíka, boli, ako sa hovorí, „kolotočárske“ reči.

Časopis IMPRESO urobil veľkú službu obyvateľom Prešovského kraja. Zorganizoval verejnú diskusiu kandidátov na predsedu nášho vyššieho územného celku a aj keď sa jej nemohli zúčastniť všetci voliči, na internete si ju môže pozrieť každý. A pochopí, že zdrvujúca väčšina kandidátov si ani len nezaslúži, aby sme kvôli nim zodvihli zadky z gauča a hlasovali za nich.

Vyzývatelia súčasného predsedu Prešovského kraja Petra Chudíka mali jedinečnú príležitosť predviesť sa, predstaviť svoje rozvojové projekty, načrtnúť, v ktorých aktuálne rozbehnutých programoch by pokračovali, ktoré by pozastavili a aké nové iniciatívy by z pozície župana presadili. A hlavne, prezentovať svoje predstavy v súlade s reálnymi kompetenciami kraja. Nič také sa nedialo. Chudík síce nie je žiaden Cicero, čo sa rétoriky týka, ale hovoril vecne, bol v obraze a predovšetkým ovládal kompetencie samosprávneho kraja.

Zarážajúco všetci, ale naozaj úplne všetci ostatní diskutujúci predvádzali, že im vôbec nie sú jasné zákonom vymedzené kompetencie vyšších územných celkov. Kandidát za Kotlebovu stranu Jozef Mihalčin rečnil, ani keby bol rok 2020 a blížili sa parlamentné voľby. A nebol jediný. Rovnako aj primátor Levoče Milan Majerský, ktorý je navyše poslancom aj na župe, rozprával, akoby mal v rukách nástroje vlády v Bratislave a úplný preborník v tejto oblasti bol Pavol Gašper, donedávna viceprimátor Popradu, ktorý porovnával HDP Prešova s HDP Bratislavy a dokonca argumentoval, že vyšší územný celok má dostatok kompetencií, aby to mohol zmeniť. Isteže, kraj môže rozumnou politikou všeličo ovplyvniť, prilákať investorov, tlačiť na vládu, aby si pohla s výstavbou diaľnic a podobne. Ale nazdávať sa, že je v silách kraja vyrovnávať HDP Prešova a Bratislavy je nielen neznalosťou zákonom daných kompetencií, ale aj ekonomických zákonitostí daných základnou geografiou Slovenska.

Aspoň trochu odborne a kompetentne na mňa zapôsobil Miroslav Škvarek, primátor Svitu, ktorého reálne šance na zvolenie sú však veľmi malé. Ostatní diskutujúci páni ako Andrej Gmitter či Ján Garaj vôbec neprejavili znalosť problematiky vyšších územných celkov. Všetci mali veľa rečí o výške platov, obchvatoch a diaľniciach, akoby riadili vládu v Bratislave a všetko zaklincoval Ján Garaj hláškou, že ak by sa stal županom, „obrovským spôsobom by som zatlačil na ústrednú moc“, aby sa vzdala časti svojich kompetencií a dokonca presunula niektoré ústredné orgány štátnej správy do Prešova. Nie, to nebol silvestrovský kabaret, ale diskusia o volebných programoch.

Nech už máme akékoľvek politické názory, sami uznáte, že takéto vystúpenia ľudí, ktorí by chceli nahradiť súčasného župana, sú na úrovni pútí so strelnicami, kolotočmi a cukrovou vatou ako hlavnými bodmi programu. Som z toho naozaj veľmi sklamaný, že sa v našom kraji nenašiel žiaden protikandidát, ktorý by bol kompetentný a schopný hovoriť k veci a najmä v súlade s realitou vyšších územných celkov. Tešil som sa na politickú bitku, no na ňu by sa do ringu museli postaviť rovnako zdatní súperi. Sám so svedavý, čím nás budú chcieť protikandidáti ohúriť, keďže kompetentnosťou to určite nebude. Náš kraj má síce až tucet kandidátov na župana, no v tomto prípade kvantita jasne prevýšila kvalitu.

Ešte raz veľká vďaka časopisu IMPRESO. Dal priestor kandidátom a tí odhalili svoju pravú tvár.