Založ si blog

Ovládajú kandidáti na županov kompetencie VÚC?

Kto si sľuboval od volieb Prešovského župana politickú drámu, bude veľmi sklamaný. To, čo predviedli na verejnej diskusii vyzývatelia Petra Chudíka, boli, ako sa hovorí, „kolotočárske“ reči.

Časopis IMPRESO urobil veľkú službu obyvateľom Prešovského kraja. Zorganizoval verejnú diskusiu kandidátov na predsedu nášho vyššieho územného celku a aj keď sa jej nemohli zúčastniť všetci voliči, na internete si ju môže pozrieť každý. A pochopí, že zdrvujúca väčšina kandidátov si ani len nezaslúži, aby sme kvôli nim zodvihli zadky z gauča a hlasovali za nich.

Vyzývatelia súčasného predsedu Prešovského kraja Petra Chudíka mali jedinečnú príležitosť predviesť sa, predstaviť svoje rozvojové projekty, načrtnúť, v ktorých aktuálne rozbehnutých programoch by pokračovali, ktoré by pozastavili a aké nové iniciatívy by z pozície župana presadili. A hlavne, prezentovať svoje predstavy v súlade s reálnymi kompetenciami kraja. Nič také sa nedialo. Chudík síce nie je žiaden Cicero, čo sa rétoriky týka, ale hovoril vecne, bol v obraze a predovšetkým ovládal kompetencie samosprávneho kraja.

Zarážajúco všetci, ale naozaj úplne všetci ostatní diskutujúci predvádzali, že im vôbec nie sú jasné zákonom vymedzené kompetencie vyšších územných celkov. Kandidát za Kotlebovu stranu Jozef Mihalčin rečnil, ani keby bol rok 2020 a blížili sa parlamentné voľby. A nebol jediný. Rovnako aj primátor Levoče Milan Majerský, ktorý je navyše poslancom aj na župe, rozprával, akoby mal v rukách nástroje vlády v Bratislave a úplný preborník v tejto oblasti bol Pavol Gašper, donedávna viceprimátor Popradu, ktorý porovnával HDP Prešova s HDP Bratislavy a dokonca argumentoval, že vyšší územný celok má dostatok kompetencií, aby to mohol zmeniť. Isteže, kraj môže rozumnou politikou všeličo ovplyvniť, prilákať investorov, tlačiť na vládu, aby si pohla s výstavbou diaľnic a podobne. Ale nazdávať sa, že je v silách kraja vyrovnávať HDP Prešova a Bratislavy je nielen neznalosťou zákonom daných kompetencií, ale aj ekonomických zákonitostí daných základnou geografiou Slovenska.

Aspoň trochu odborne a kompetentne na mňa zapôsobil Miroslav Škvarek, primátor Svitu, ktorého reálne šance na zvolenie sú však veľmi malé. Ostatní diskutujúci páni ako Andrej Gmitter či Ján Garaj vôbec neprejavili znalosť problematiky vyšších územných celkov. Všetci mali veľa rečí o výške platov, obchvatoch a diaľniciach, akoby riadili vládu v Bratislave a všetko zaklincoval Ján Garaj hláškou, že ak by sa stal županom, „obrovským spôsobom by som zatlačil na ústrednú moc“, aby sa vzdala časti svojich kompetencií a dokonca presunula niektoré ústredné orgány štátnej správy do Prešova. Nie, to nebol silvestrovský kabaret, ale diskusia o volebných programoch.

Nech už máme akékoľvek politické názory, sami uznáte, že takéto vystúpenia ľudí, ktorí by chceli nahradiť súčasného župana, sú na úrovni pútí so strelnicami, kolotočmi a cukrovou vatou ako hlavnými bodmi programu. Som z toho naozaj veľmi sklamaný, že sa v našom kraji nenašiel žiaden protikandidát, ktorý by bol kompetentný a schopný hovoriť k veci a najmä v súlade s realitou vyšších územných celkov. Tešil som sa na politickú bitku, no na ňu by sa do ringu museli postaviť rovnako zdatní súperi. Sám so svedavý, čím nás budú chcieť protikandidáti ohúriť, keďže kompetentnosťou to určite nebude. Náš kraj má síce až tucet kandidátov na župana, no v tomto prípade kvantita jasne prevýšila kvalitu.

Ešte raz veľká vďaka časopisu IMPRESO. Dal priestor kandidátom a tí odhalili svoju pravú tvár.

(Majerského) Levoča je najhoršie hospodáriace okresné mesto v Prešovskom kraji

12.10.2017

Levoča je historickou výkladnou skriňou Slovenska. A alarmujúcim príkladom finančnej nezodpovednosti medzi okresnými mestami Prešovského kraja. Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy INEKO viac »

Prečo kresťania nemôžu v Prešove hlasovať za kandidáta KDH Majerského

07.09.2017

Kampaň pred voľbami do VÚC v Prešovskom kraji ukazuje, ako Alojz Hlina hazarduje s dôverou kresťanov ku KDH. Myslím si, že predseda KDH Alojz Hlina to nemyslí s Prešovským krajom dobre a pritom viac »

fico, gajdos

Fico nevylúčil tender na obrnené vozidlá, ak neuspeje slovensko-fínska spolupráca

20.01.2018 14:56

Ešte stále je možné, že Slovensko usporiada tender na nákup obrnených vozidiel. Pripustil to predseda vlády Robert Fico.

Turecko, armáda, delo

Turecká armáda de facto začala pozemnú operáciu v Sýrii, tvrdí Erdogan

20.01.2018 14:39

Turecká armáda dnes v severosyrskom Afríne, ktorý ovládajú kurdské milície YPG, de facto začala pozemnú operáciu. Povedal to turecký prezident Erdogan.

demisia vlady Fico Kiska

"Krok proti vláde." Fico kritizuje prezidenta, ktorý posunul zákon o cenách na Ústavný súd

20.01.2018 13:56

Napadnutie zákona o štátnych cenách na Ústavnom súde SR smeruje proti vláde SR aj Národnej rade SR, tvrdí premiér.

prasa, sviňa, ošípané

Slovensko má zdecimované chovy. Hovädzie o polovicu, ošípané o dve tretiny

20.01.2018 13:53

Od roku 1993 poklesli na Slovensku chovy. V prípade hovädzieho dobytka z 900 tisíc na 400 tisíc, u ošípaných z 1,8 milióna na 585 tisíc.

buggy

Som vyštudovaný zdravotník. Desať rokov som pracoval vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Prešove, no v súčasnosti sa živím ako podnikateľ - obchodujem s náhradnými dielmi. Žijem v Prešove a mám rád náš kraj. Zaujímam sa o dianie v regióne, venujem sa športu, autám, mojím koníčkom sú aj počítač a internet.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3
Celková čítanosť: 4236x
Priemerná čítanosť článkov: 1412x

Autor blogu

Kategórie